Dzień dawcy szpiku kostnego w PWSZ im. Witelona w Legnicy

/uploads/15/a0/15a0eababa5874ee22eaa60dc460d989/thumb-Dzie_dawcy_szpiku_kostnego_w_PWSZ_im._Witelona_w_Le_gnicy.jpg

15 stycznia br. w godzinach od 11:00 do 18:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy będzie można zarejestrować się w banku szpiku kostnego, tym samym dając szanse chorym na powrót do zdrowia.

Jest to kolejna akacja tego typu, w której uczestniczy społeczność studentów naszej Uczelni oraz Fundacja DKMS „Wspólnie przeciw Białaczce”.

Celem przedsięwzięcia jest znalezienie jak największej liczby dawców dla osób, które chorują na białaczkę. Dla większości chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka“.

Dawcą musi być osoba zdrowa, w wieku od 18-50 lat, która nie chorowała na gruźlicę, nowotwory, choroby hematologiczne, wirusowe zapalenie wątroby, nie jest nosicielem wirusa HIV, HBS (żółtaczki) i cytomegalii (jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CMV).

Proces rejestracyjny trwa krótką chwilę i polega na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka.

Szpik kostny można oddać tylko i wyłącznie honorowo i bezinteresownie.

Dawca i biorca co najmniej przez rok pozostają sobie nieznani. Po tym okresie na życzenie obu stron, może dojść do ujawnienia ich danych a tym samym do spotkania w obecności przedstawicieli rejestru reprezentującego dawce i kliniki reprezentującej biorcę.

Materiały: PWSZ im. Witelona w Legnicy

©TELVINET 2008. All rights reserved.